Ідентифікація та симптоми: Попелиця спаржі завдовжки від 1,2 до 1,7 мм сірувато-зеленого кольору. Комахи вкриті шаром сірого борошнистого воску. Початкову стадію зараження в посіві спаржі часто важко виявити. Найкращий спосіб визначити, чи містить рослина попелиць - струсити листя на аркуші білого паперу. Спаржеві попелиці трапляються в основному на кінці рослин. Попелиця висмоктує з рослини живильний сік, виділяючи токсичну речовину. Це може призвести до сильної карликовості листя або деформації віяла. Сильно заражені рослини дадуть численні нові пагони, внаслідок чого рослини дуже пізно ввійдуть у стан спокою, що сильно їх ослабить.
Біологія: У південноєвропейських умовах перші крилаті патогенетичні самки вилуплюються наприкінці березня. Вони вирушають на пошуки молодих пагонів спаржі, де утворюють колонії. Влітку колонії можуть сильно розширитися за спекотних умов. Крилаті представники населення поширюються на прилеглі райони. Патогенетичні самки залишаться в полі і зимують на рослинному смітті або диких спаржевих рослинах. Колонізація може бути дуже серйозною, зокрема, наприкінці літа. Розмір популяції попелиць багато в чому залежатиме від температури: найсуворіші інвазії можна очікувати за посушливого літа з високими температурами.
Контроль і профілактика: Важливо уважно стежити за врожаєм, оскільки попелиці важко виявити на початковій стадії. Хімічний контроль, як правило, високоефективний.
Crioceris asparagi - Спаржевий жук
Ідентифікація та симптоми: спаржеві жуки мають довжину від 5 до 6 мм синюватого чорного кольору з трьома позначками кремового кольору з обох боків спини та червоною грудною кліткою. Личинки темно-сірі з блискучою чорною головою, трьома парами ніжок і довжиною від 2 до 8 мм, залежно від віку. Личинки виділяють чорну рідину при контакті.
Дорослі жуки часто спочатку спостерігаються на краях спаржевих полів під час росту папороті. У початковій стадії зараження личинки знаходяться у верхівках рослин. Жуки завдають порівняно невеликої шкоди, яка обмежується поверхневим випасом на стеблі. Однак личинки можуть завдати серйозної шкоди за короткий проміжок часу. Вони починають гризти молоді частини папороть, а по мірі зростання вони перейдуть на більш товсті стеблові частини. Пошкодження можна розпізнати по коричневих ділянках папороті, де епідерміс повністю зник. У зеленому виробництві товарний урожай можна знизитися, оскільки жуки відкладають на кінчики спаржевих списів.
Біологія: У північно-західних європейських умовах перші жуки вилазять зі своїх укриттів у квітні, щоб спаровуватися на спаржевих полях. Яйця відкладають з кінця квітня і далі. Вони «склеюються» перпендикулярно на всіх частинах стебел, часто рядками. Личинки вилуплюються через 6 - 12 днів, і активні протягом 14 - 20 днів. Потім зрілі личинки опускаються на землю і лялькуються у ґрунті. Через кілька тижнів з'явиться наступне покоління жуків.
Контроль і профілактика: Утримання ділянок без бур'янів у зимовий період обмежить можливості зимування жуків. Здається, нематода Steinernema feltia підходить для біологічного контролю спаржевих жуків. Якщо зараження буде виявлено вчасно, жуків та їх личинок зазвичай можна ефективно контролювати пестицидами.
Platyparea poeciloptera – Спаржева муха
Ідентифікація та симптоми: У європейських умовах цю муху завдовжки 0,6 см можна побачити на кінчиках нерозгалужених стебел у безвітряні, спекотні дні. Вона має виразні сіро-білі плямисті крила і їх найлегше визначити вранці, перш ніж дорослі мухи починають літати. Уражені списи та папороть часто деформуються і, отже, частково вигнуті. Сильне зараження змушує листя жовтіти і гинути. При розрізанні стебел спаржі добре видно тунелі, прокладені личинками. Пошкодження, що спричинює спаржева муха, служать місцем зараження Fusarium spp.
Біологія: Мухи найактивніші у безвітряних умовах з температурою вище 20 ° C. Спаржева муха виводить лише одне покоління на рік, і в умовах північно-західної Європи вона активна з середини квітня до кінця липня. У цей період мухи відкладають кілька яєць довжиною близько 1 мм на кінчики спаржевих списів. Молочні білі личинки вилуплюються з яєць і харчуються стеблом, прогризаючи тунелі у ньому вертикально вниз. Через 3 - 4 тижні личинки перетворюються в лялечок в стеблі, на 5 - 10 см під поверхнею ґрунту, і стають темно-коричневими. Лялечки можуть виживати в ґрунті до 2 років до того, як мухи знову з'являться в квітні.
Профілактика і контроль: Хороший моніторинг дуже важливий, оскільки зараження може суттєво відрізнятися по інтенсивності від одного регіону до іншого. Найбільш вразливими є спаржеві поля, на яких не збирають спаржу в період з середини квітня до середини липня (на північному заході Європи це будуть одно- та дворічні ділянки). Видалення та спалювання листя восени може знизити зараження наступного року. Клейкі пастки можуть бути корисні при виявленні мух і визначенні найкращого часу для обробки врожаю пестицидами.
Ідентифікація та симптоми: Пошкодження, спричинені теплолюбною мінуючою мухою, будуть помітні на стеблах трохи вище ґрунту і під ґрунтом. Свіжі канали прокладені безпосередньо під епідермісом блідо-зеленого кольору. Старі шахти набувають коркоподібну текстуру, що призводить до неправильних плямистих візерунків біля основи стебел. При більш глибокому огляді пошкоджених ділянок часто виявляються опуклі личинки під епідермісом стебла. Такі поверхневі пошкодження рідко призводять до втрат врожаю списа, але вони можуть слугувати місцем зараження Fusarium culmorum.
Біологія: За європейських умов муха-мінером з'явиться з середини травня і відкладе яйця біля основи стебел. Будучи лише близько 0,5 мм, яйця дуже важко виявити неозброєним оком. Білі личинки, що вилуплюються з яєць, живляться стеблами спаржі, прямо під епідермісом. Спочатку вони харчуються рухаючись вгору за звивистим малюнком, але, коли вони дорослішають, вони починають харчуватися рухаючись вниз.
Личинки лялькуються під епідермісом стебла, як правило, під землею. Бурі лялечки завдовжки близько 5 мм добре видні. За сприятливих спекотних умов мухи другого покоління з'являться приблизно через 4 тижні, і цикл повториться. За несприятливих умов лялечки зимують у спаржевому смітті у ґрунті, а мухи не з'являться до наступної весни.
Профілактика і контроль: Найважливіший запобіжний захід – культивація рослинних решток спаржі в ґрунт, видалення або спалення після сезону стебел і папороті. У вживанні пестицидів рідко виникає сенс.
Parahypopta caestrum - Спаржева міль
Ідентифікація та симптоми: шкода, заподіяна личинками спаржевої молі, спочатку нагадує шкоду, спричинену посухою, оскільки перешкоджає надходження соку до надземних частин рослин. Однак, незабаром після цього симптому, рослини гинуть повністю: надземні стебла в'януть і здорові кореневі бруньки знищуються. Лялечки виділяють характерний запах від їх вертикального положення в ґрунті. Зараження майже завжди вперше спостерігається на краях спаржевих полів і може поширитися на всю ділянку через кілька років. Спаржева міль найбільш поширена в районах піщаного ґрунту Середземномор'я.
Біологія: доросла міль спаржі спостерігається з кінця травня до липня. У цей період комахи відкладають свої яйця до стебел спаржі безпосередньо під поверхнею ґрунту. Доросла міль може відкласти до 40 яєць. Дорослі молі мають 4 крила з шириною прольоту до 4-х см. Крила від світло-сірого до коричневого кольору. Жовті личинки вилуплюються через 3 - 4 тижні, а потім формують групи в ґрунті для пошуку їжі. Спочатку вони живляться підповерхневими стебловими та кореневими бруньками, а потім переходять до м'ясистих коренів спаржі. У серпні та вересні личинки, які потім будуть завдовжки до 5 см і товщиною від 1,5 до 2 см, заповзають все глибше в ґрунт на глибину до 50 см, де вони зимують. Личинки почнуть повзти назад вгору приблизно від початку до середини квітня, а потім піднімуться прямо під поверхню ґрунту. Цей етап займає від 3 до 5 тижнів, і перші нові молі спаржі будуть активні приблизно з середини травня.
Контроль і профілактика: Спаржеву міль не можна ефективно контролювати. Видалення та спалювання листя восени може допомогти запобігти зараженню. Спалювання листя знищує личинки, що містяться в стеблі над землею, але до осені багато личинок, можливо, вже просунулися глибше в ґрунт.
Delia platura – Насіннєва бобова муха
Ідентифікація та симптоми: Личинки мух перших поколінь можуть завдати серйозної шкоди в посівах спаржі. Виразні горбки, найчастіше в половині білих стебел спаржі, і вигнуті списи, що іноді є наслідком пошкодження, можуть зробити списи спаржі нетоварними. Хоча насіннєві бобові мухи лише трохи менше, ніж звичайних домашніх мух (Musca domestica), їх дуже важко виявити в полі. Комахи харчуються переважно нектаром квітів найрізноманітніших дерев та рослин. Пошкодження спаржі найчастіше буде максимумом протягом 6 - 10 днів, а потім інтенсивно зменшиться.
Біологія: У північноєвропейських умовах перші мухи відкладають від 70 до 90 яєць протягом 3–4 тижнів, переважно на вологий ґрунт у захищеному місці, наприклад, на тліючі органічні речовини чи дрібні бур'яни. Прикладами рослин-господарів є шпинат, картопля, горох, цибуля та корнішони. Мухи живляться переважно нектаром найрізноманітніших дерев та рослин. У нормальних умовах личинки вилупляться з яєць через 2 - 4 дні. Личинки, які завдають шкоди, мають жовтувато-білий колір, безногі і конічні з одного кінця.
Побачити голову без збільшення неможливо. Личинкова стадія, при якій пошкоджуються посіви спаржі, триває близько 12-16 днів. Однак пошкодження часто досягає піку протягом 6 - 10 днів, а потім зменшується інтенсивністю. До того моменту, коли будуть виявлені серйозні пошкодження, перші личинки часто вже буяють під поверхнею ґрунту, і тоді знадобиться від 10 до 20 днів, щоб з'явилися наступні покоління мух. Шкідники найактивніші, коли мало вітру і за температури вище 15 ° C.
Контроль і профілактика: Бобові насіннєві мухи, як правило, відкладають свої яйця на незакриті ділянки спаржі або на ділянках, які вкриті на пізній стадії. Однак вони також, здається, відкладають яйця на грядках, які були розкриті протягом кількох годин, оскільки пошкодження спостерігалися також на ділянках, які були накриті на ранній стадії. Хімічний контроль часто неможливий. Хороші профілактичні заходи включають контроль за зростанням бур'янів та забезпечення покриття хребтів спаржі. У деяких випадках хороших результатів досягають також використання цианіламіду кальцію (CaC№) навесні.
Prodiplosis longifila - Цитрусова мошка
Ідентифікація та симптоми: Пошкодження, спричинені мошкою, можна легко розпізнати на місцях за допомогою деформованих точок зростання спаржевих списів. Мошки зазвичай найактивніші в сутінках і вночі, коли їх практично неможливо виявити. Доцільно використовувати пастки, щоб визначити, чи заражається урожай мошками та оцінити чисельність їх популяції. Prodiplosis longifila вражає посіви спаржі переважно в Перу.
Біологія: Дорослі цитрусові мошки бувають чорного або жовтого забарвлення і мають завдовжки близько 1,5 мм. Прозорі яйця невидимі неозброєним оком. Яйця вилуплюються через кілька днів після їх відкладання. Спочатку личинки також прозорі, але в міру зростання вони набувають жовтуватого забарвлення. Приблизно через 6 - 9 днів личинки дозрівають. Потім вони опускаються з рослин на землю, де вони лялькуються. Через 5 - 7 днів з'являється нове покоління мошок. При середній температурі 22 ° C цей цикл займе близько 15 днів.
Мошки відкладають свої яйця на місцях росту рослин спаржі та багатьох інших культур, таких як артишоки, солодкий перець, помідори, картопля, квасоля тощо. Пошкодження, спричинені гризучими личинками, що проникають у точки росту, призводить до затримки росту та неправильних стебел.
Профілактика і контроль: Цитрусові мошки важко контролювати через їх швидкий життєвий цикл та відсутність ефективних пестицидів. Досить хороші результати були досягнуті за допомогою легких пасток. Важливим аспектом будь-якої стратегії управління є заохочення природних ворогів. Сорти, які швидко розвивають листовий апарат, менш сприйнятливі до ураження.
Lygus pratensis -Клоп лігус
Ідентифікація та симптоми: Клопів Lygus важко виявити на місцях. Зелена або коричнева комаха, довжиною від 4 до 6 мм, втікає при наближенні. Клопів Lygus легко розпізнати за характерним трикутником на спині. Однак найбільш характерною ознакою їх наявності є в'янення верхівок рослин, які часто спостерігаються внаслідок посухових стресів. Клопи завдають шкоди, проколюючи молоді, нерозгалужені частини стебла і одночасно виділяючи токсичну речовину. Це призводить до того, що стебла зморщуються навколо проколу, а частина стебла над проколом в'яне. Свіжі проколи можна розпізнати по круглим, білим плямам. Пошкодження можуть бути досить значними, зокрема, на ділянках першого року. У деяких випадках може уражатися до 70% рослин.
Біологія: клопи Lygus досить широко поширені у великій частині Європи. На півночі Європи вони виробляють одне покоління на рік, тоді як два покоління на рік спостерігаються в центральній та південній Європі. Клопи зазвичай зустрічаються в трав'янистих культурах і навіть у деревах і чагарниках. Там, де трапляється лише одне покоління, дорослі клопи зазвичай спостерігаються досить пізно влітку.
У регіонах, де два покоління в нормі, дорослі комахи активні з травня. Дорослі клопи зимують у захищених сухих місцях, часто під загиблими рослинними рештками. Вони з'являються навесні, після чого самка відкладає яйця своїм пронизливим яйцекладом. Личинки вилуплюються з яєць через 8 - 10 днів. Стадія личинок триває близько 2 - 3 тижнів. Клопи дуже рухливі і можуть долати великі відстані в пошуках їжі.
Профілактика і контроль: Хороший моніторинг є важливим, оскільки комах важко виявити. Зазвичай вони наносять меншу шкоду у вологе літо. При пошкодженні шкідників можна хімічно контролювати.
Виявлення та симптоми: Пошкодження спричинені личинками, що харчуються стеблами та кореневими бруньками. Личинки, які відомі як личинки хруща можуть бути довжиною від 3 до 4 см, залежно від віку, мають іржаву голову та тіло кольору слонової кістки, синювато-сіре до кінця. Личинки живуть виключно під землею. Вони завдають шкоди спаржі під час свого харчування. Пошкодження чітко упізнається у вигляді досить грубих ран в епідермісі стебла. Інші патогени, що зустрічаються в ґрунті, такі як Fusarium spp. може заразити рослини через рани. Оскільки личинки живуть у ґрунті тривалий час, вони можуть завдати шкоди протягом декількох років, що призведе до значних фінансових втрат.
Біологія: У Західній Європі личинками хрущів, що завдають шкоди посівам спаржі, зазвичай вважають личинками хруща півника (Melontha melontha), літніх манголів (Amphimallon solstitiale, також відомих як європейські червневі-травневі жуки) або дюнових жуків-шафер (Anomala dubia). Ці шкідники широко поширені майже по всій Європі, зокрема в регіонах легкого піщаного ґрунту та лісистих районах.
Личинки садових шафер (Phylloperta horticola) та валлійські шафери (Hoplia philanthus) також називають шаферними грушами. Влітку самка жука-півня відкладає 10–20 яєць на глибину близько 20 см у ґрунт. Личинки вилуплюються через 4 - 6 тижнів, а потім залишаються в ґрунті протягом 3 років до досягнення зрілості, за цей час вони лялькуються двічі. Якщо температура ґрунту досить висока, дорослі жуки залишають ґрунт і вирушають на пошуки рослин, на яких пасуться.
Профілактика і контроль: Ефективний контроль надзвичайно важкий. Зменшити популяцію на спаржевій ділянці можна за допомогою комах-паразитичних нематод, але це займе кілька років.
Deroceras reticulatum – Слимаки/Слизні
Виявлення та симптоми: Слимаків найлегше виявити у вологу погоду, особливо біля основи рослин. У сухих умовах слимаки часто ховаються під грудками ґрунту. Вони харчуються стеблом, завдаючи поверхневої шкоди, яка може охопити десятки сантиметрів. У районах важких ґрунтів пошкодження можуть виникати по всій ділянці. Однак в регіонах піщаного ґрунту пошкодження зазвичай будуть найбільші по краях ділянки.
Біологія: Існує кілька видів слимаків, які можуть завдати шкоди сільськогосподарським культурам. Deroceras reticulatum та Arion hortensis - приклади відомих видів, що завдають шкоди на північному заході Європи. Слимаки відкладають свої прозорі / білі яйця в скупчення під грудками або органічними сміттям і можуть відкладати від 200 до 400 яєць протягом періоду від декількох днів до кількох тижнів. При температурі 18 ° C стадія яйцеклітини триває близько 18 - 20 днів. Молоді слимачки виростають у дорослих приблизно від 12 до 16 тижнів. Слимак проживе в середньому від 1 до 2 років, залежно від виду.
Виникнення слимаків в значній мірі залежить від типу ґрунту. Важкі типи ґрунтів мають більшу волого затримуючу здатність і містять більше місць для сховищ слимаків. Піщані ґрунти більш чутливі до посухи, що означає набагато менший шанс виживання слимаків.
Контроль і профілактика: Той факт, що слимаки люблять вологі умови, робить боротьбу з бур'янами ефективним запобіжним заходом. Перевалювання ґрунту перед збиранням врожаю завадить слимакам знайти місця для схованки. Хімічний контроль із зернистими продуктами (гранулами), можливий, якщо Ви почнете вчасно.
Ідентифікація та симптоми: Плямистий спаржевий жук завдовжки від 4 до 5 мм і чітко впізнаваний за двома характерними помаранчевими кришками крильця, кожній із яких має шість чорних крапок. Сірі личинки з трьома парами ніг практично не відрізняються від личинок Crioceris asparagi. Жуки завдають досить великої шкоди, обмежуючись випасом в основному на молодих, м'яких частинах рослин. Личинки харчуються також ягодами рослин спаржі, утворюючи отвори у плодах.
Біологія: C. duodecimpunctata часто з'являється трохи пізніше весни, ніж C. asparagi. Як і C. asparagi, C. duodecimpunctata атакує лише посіви спаржі. Самки C. duodecimpunctata починають відкладати яйця, коли рослини спаржі сформували ягоди. Яйця не відкладаються перпендикулярно рядами, як у C. asparagi, а поодиноко і горизонтально, часто заховані під лусочками стебла спаржі, близько до ягід. Потім для вилуплення з яєць знадобиться від 7 до 12 днів. Личинки негайно вирушають на пошуки ягоди і залазять у ягоду, щоб харчуватися м'якоттю плодів. Стадія личинок триває близько 3 - 4 тижнів, за цей час личинка може споживати весь вміст 4 ягід. Коли личинки дозріли, вони опускаються на землю і лялькуються у ґрунті. Через 12-20 днів нове покоління вийде з ґрунту. Жуки зимують серед листяного сміття або в інших захищених, бажано сухих місцях.
Профілактика і контроль: Утримання ділянок спаржі без бур'янів, також протягом всієї зими, обмежить можливість зимування жуків. Оскільки Limgroup продає виключно 100% чоловічих сортів, C. duodecimpunctata рідко зустрічається на полях спаржі, посаджених сортами Limgroup. Хімічний контроль над жуками та личинками можливий, але буде менш необхідним, ніж у випадку зараження C. asparagi.
Ідентифікація та симптоми: Плямисті зміїні багатоніжки - це членистоногі диплоподи, деякі з яких мешкають у ґрунті у вологих умовах. Blaniulus guttulatus - один із видів, які живляться мертвою органікою, але також атакують живі частини рослин. Дорослий зразок завдовжки від 10 до 18 мм, а також світло-коричневий / червоний з червоними / помаранчевими крапками з обох боків. Велика популяція садових сороконіжок (Symphyla) також може завдати шкоди. Пошкодження завжди відбуваються під землею, часто складаються з безлічі крихітних поверхневих ран, що роблять пагони білої спаржі нетоварними.
Біологія: Плямисті багатоніжки відкладають свої яйця в тріщини і лунки в землі навесні і влітку. Мине кілька тижнів, поки молоді особини вилупляться з яєць. Тоді знадобиться один рік для досягнення ними зрілості. Багатоніжки можуть жити близько трьох років. Оптимальними умовами для багатоніжок є висока відносна вологість і мало світла. Плямиста багатоніжка процвітає на ґрунтах, не схильних до посухи, таких як суглинок або глина. Хоча вони віддають перевагу вологим умовам, вони швидко топляться у вільній воді, через що їх спостерігають набагато менше після мокрої весни, ніж після сухої весни.
Профілактика і контроль: Плямисті багатоніжки можуть контролюватися комахо-паразитичною нематодою Steinernema carpocapsae. Хороші результати також були отримані, застосовуючи навесні цианіламід (CaCN2) у тестах, зокрема в Німеччині.
Thrips tabaci - Трипс тютюновий
Ідентифікація та симптоми: У посівах спаржі зазвичай трипси завдають більшої шкоди саджанцям, але вони також можуть пошкодити повністю вирощене листя спаржі. У розсаді пошкодження трипсами призводить до деформованої папороті, пригніченого росту та сріблястих слідів, завдяки яким рослини виглядають сіруватими. Пошкодження завдають личинки дорослих трипсів і личинки трипсів, які проколюють епідерміс і харчуються вмістом клітини. Личинки трипсів спочатку білі і набувають іржавий колір у міру дорослішання. Дорослі комахи бурі до чорного кольору і довжиною близько 1 мм. І личинок, і дорослих трипсів важко виявити в урожаї. Хороший метод - струсити листя над аркушем синього паперу.
Біологія: Життєвий цикл трипсів складається з шести етапів: стадія яйцеклітини, 2-і личинкові стадії, препупальна стадія і стадія зіниці, а потім доросла комаха. У жарких, сухих умовах комахи можуть розвиватися дуже швидко. При температурі 25 ° C комаха проростає від стадії яйця до дорослого трипса.
За сприятливих умов на рік може розвиватися кілька поколінь. Трипси багатофазні, це означає, що вони можуть харчуватися багатьма культурами, наприклад цибуля-порей, цибуля та кукурудза.
Профілактика і контроль: Трипси на спаржі можна ефективно контролювати пестицидами.
Ідентифікація та симптоми: Дротяники - личинки жуків-клацанів. Вони золотисто-коричневі, завдовжки до 2 см і мають три пари ніг. Відносно тверді оболонки личинок рухливі при контакті. Самі ж жуки-кліки мають довжину близько 1 см буро - чорного кольору. Жуки практично не завдають шкоди і їх можна виявити на землі або на рослинах протягом доби. Жуків літають лише вночі. Личинки завдають переважно поверхневої шкоди, харчуючись списами під землею.
Біологія: У північно-західних європейських умовах жук відкладає яйця в травні-червні групами від 3 до 12 на вологий ґрунт або в густу рослинність, де яйця не пересохнуть. Личинки, що вилуплюються з яєць у липні, залишаться активними в ґрунті від 3 до 5 років до лялькування. В останні 2-а роки стадії личинок вони, як правило, завдають найбільшої шкоди спаржі та різним іншим сільськогосподарським і садівничим культурам. Дротяники не люблять сухих умов, саме тому вони найбільш активні навесні та восени в Європі. Найбільш шкідливим видом жуків на північному заході Європи є Agriotes lineatus та Agriotes obscurus.
Профілактика і контроль: Пошкодження, спричинені дротяниками в посівах спаржі, часто відносяться до попередніх культур. Ми радимо ретельно перевірити будь-яку ділянку, на якій ви плануєте вирощувати спаржу, і розглянути можливість використання пестицидів для запобігання проблем у вирощуванні вашої спаржі. Хороший контроль над бур'янами під час сезону вирощування забезпечить, щоб у будь-яких жуків було мало можливостей відкладати свої яйця. Хороший спосіб моніторингу вашої ділянки на предмет появи дротяників - це вкопати наполовину бульби картоплі в верхній шар ґрунту і перевіряти їх приблизно кожні п'ять днів. Пошкодження також можуть бути обмежені використанням кальцію-ціанаміду (CaCN2).